IKOONIHUVILISTE REISID

Ikoonimuuseum korraldab harivaid reise, mille eesmärk on tutvuda parimate ikoonimuuseumidega ja näha oma silmaga Eesti ja Venemaa tähtsamaid ikoone.

REIS ON JUBA TOIMUNUD

11. september 2020

Väljasõit Kuremäe kloostrisse ja Vasknarva Prohvet Eelija eraklasse (eesti ja vene keeles)

Ikoonimuuseum korraldab ikoonihuviliste reisi Eestimaa suurimasse kloostrisse – Pühtitsa Jumalaema Uinumise naiskloostrisse. Juba nimes on mainitud selle koha tähtsaim imettegev ikoon. Meie reis keskendubki sellele ja teistele väljapaistvatele ikoonidele kloostri pühakodades. Lisaks sellele räägime palverännaku traditsioonidest, elust kloostris ja õigeusu ajaloost Eestis. Kaks aastat tagasi sai Kuremäe klooster oma kohaliku pühaku – юродивая ehk meeletu Jumala pärast Jekaterina Pühtitskaja. Ringkäigu ajal tutvume nii tema kui ka teiste eriliste vene pühakute elulooga. Peale lõunat külastame kloostri Vasknarva Prohvet Eelija skeeta ehk eraklat.
Reis toimub nii eesti kui ka vene keeles ehk siis osalejad peaksid mõistma mõlemat keelt. Reisi juht on kultuuriajaloolane Maria Smorževskihh-Smirnova (PhD), kes on andnud välja mitmeid publikatsioone vene kultuuri ajaloost sh ikoonidest. Lisainfo ja registreerimine reisile.

REIS ON JUBA TOIMUNUD

20. august 2020

Väljasõit Kuremäe kloostrisse ja Vasknarva Prohvet Eelija eraklasse (eesti ja vene keeles)

Ikoonimuuseum korraldab ikoonihuviliste reisi Eestimaa suurimasse kloostrisse – Pühtitsa Jumalaema Uinumise naiskloostrisse. Juba nimes on mainitud selle koha tähtsaim imettegev ikoon. Meie reis keskendubki sellele ja teistele väljapaistvatele ikoonidele kloostri pühakodades. Lisaks sellele räägime palverännaku traditsioonidest ja õigeusu ajaloost Eestis. Kaks aastat tagasi sai Kuremäe klooster oma kohaliku pühaku – юродивая ehk meeletu Jumala pärast Jekaterina Pühtitskaja. Ringkäigu ajal räägime nii temast kui ka teistest erilistest vene pühakutest. Peale lõunat kohalikus kohvikus külastame kloostri Vasknarva Prohvet Eelija skeeta ehk eraklat.
Reis toimub nii eesti kui ka vene keeles ehk siis osalejad peaksid mõistma mõlemat keelt. Reisi juht on kultuuriajaloolane Maria Smorževskihh-Smirnova (PhD), kes on andnud välja mitmeid publikatsioone vene kultuuri ajaloost sh ikoonidest. Lisainfo ja registreerimine reisile.

REIS JÄI ÄRA

29. aprill – 4. mai 2020

Ikoonihuviliste reis Jaroslavli

Ikoonimuuseum korraldab ikoonihuviliste reisi Jaroslavli, ühte vanemasse Venemaa linna. Volga kallastel laiuv Jaroslavl oli asutatud (nagu ka Tartu) 1000 aastat tagasi Jaroslav Targa poolt. Linna ja sealse ikoonikunsti kõrgaeg jäi XVII sajandisse, just sellest ajast pärit ikoonid ja freskod huvitavad meid kõige enam. Reisi programmi koostamisel ja läbiviimisel on meile abiks head kolleegid Jaroslavli muuseum-kaitsealast ja Jaroslavli Kunstimuuseumist. Kahel esimesel päeval tutvume linnaga, selle tähtsamate kirikute ja ikoonikogudega. Ühe päeva pühendame väljasõidule Tolga kloostrisse, kus on hoiul kuulus imettegev Tolga Jumalaema ikoon, ning Tutajevisse (endine Romanovo-Borisoglebsk), kus lisaks imelistele freskodele on säilinud üks maailma suurimaid ikoone – kolmemeetrine Kristuse kujutis. See paik ja ikoon on eriti armas vene kosmonautidele, üks väike Kristuse ikooni jäljend käis ära kosmoses. Kõik ekskursioonid toimuvad vene keeles. Vajadusel võime osaliselt tõlkida giidi juttu. Neljas, viimane päev on vaba, et tutvuda iseseisvalt linnaga (Jaroslavlis on erakordselt head kunstimuuseumid). Lisainfo ja registreerimine reisile.

REIS ON JUBA TOIMUNUD

7.-10. november 2019

Ikoonihuviliste reis Moskvasse

Juba reisi esimesel päeval oleme silmitsi Venemaa kuulsama ikooniga – Andrei Rubljovi Kolmainsusega, mis on hoiul Tretjakovi galeriis. Peale ekskursiooni vanavene kunsti saalides on jäetud aeg iseseisvaks tutvumiseks muuseumi ekspositsiooniga. Teise päeva hommikul sõidame Kremlisse, et näha sealsete katedraalide peamisi ikoone. Seejärel tuulutame ennast Punasel väljakul ja uues Zarjadje pargis. Päeva teisel poolel sõidame Spaso-Andronnikovi kloostrisse, kus elas ja kuhu on maetud maailma kuulsaim ikoonimaalija Andrei Rubljov. Praegu tegutseb kloostri territooriumil Rubljovi nimeline vanavene kunsti muuseum. Tutvume muuseumiga kohaliku giidi abil. Reisi kolmandal päeval külastame Moskva kahte suurimat vanausuliste keskust: hommikul sõidame bussiga Preobraženskoje keskusesse ning seejärel Rogožskaja slobodaasse. Mõlemas kohas võtavad meid vastu kohalikud giidid. Rogožskajas peatume trapeznajas, mida peab kohalik vanausuliste pere. Kohviku kõrval on vanausuliste poed, kus saab osta raamatuid, uusi ikoone, küünlaid, käsitööd ja talutoodangud (näiteks seedripähkleid ja päevalilleõli). Õhtul ootab meid Moskva ainukene ikoonide eramuuseum, mille kollektsioonis on üle 5000 ikooni. Viimasel päeval on jäetud vaba aeg kuni stardini lennujaama kell 16:30. Soovi korral võime külastada mõnda ajutist näitust. Lisainfo ja registreerimine reisile.

REIS ON JUBA TOIMUNUD

26.-29. september 2019

Ikoonihuviliste reis Moskvasse

Juba reisi esimesel päeval oleme silmitsi Venemaa kuulsama ikooniga – Andrei Rubljovi Kolmainsusega, mis on hoiul Tretjakovi galeriis. Peale ekskursiooni vanavene kunsti saalides on jäetud aeg iseseisvaks tutvumiseks muuseumi ekspositsiooniga. Teise päeva hommikul sõidame Kremlisse, et näha sealsete katedraalide peamisi ikoone. Seejärel tuulutame ennast Punasel väljakul ja uues Zarjadje pargis. Päeva teisel poolel sõidame Spaso-Andronnikovi kloostrisse, kus elas ja kuhu on maetud maailma kuulsaim ikoonimaalija Andrei Rubljov. Praegu tegutseb kloostri territooriumil Rubljovi nimeline vanavene kunsti muuseum. Külastame muuseumi näitust koos kohaliku giidiga. Reisi kolmas päev algab bussisõiduga kirjule ja rahvarohkele Izmailovo turule. Seal saab osta kõike: korraliku karvase ušanka, samovari korstna, hiigelmatrjoška, kõikvõimaliku kohaliku käsitööd ja palju muud. Turg ise on juba vaatamisväärtus, kuna see asub Moskva Kremlit meenutavas hoonete kompleksis. Seejärel sõidame bussiga Moskva vanausuliste keskusesse – Rogožskaja slobodaasse. Alustuseks külastame sealset trapeznajat, mida peab kohalik vanausuliste pere. Kohviku kõrval on vanausuliste poed, kus saab osta raamatuid, uusi ikoone, küünlaid, käsitööd ja talutoodangud (näiteks seedripähkleid ja päevalilleõli). Teeme ringkäigu suurel slobodaa territooriumil ja külastame vanausuliste ikooni muuseumit. Õhtul ootab meid Moskva ainukene ikoonide eramuuseum, mille kollektsioonis on üle 5000 ikooni. Viimasel päeval on jäetud vaba aeg kuni stardini lennujaama kell 15:00. Soovi korral võime külastada mõnda ajutist näitust. Lisainfo.
Lisaküsimusi reiside kohta saab esitada Ikoonimuuseumi töötajale Tiina Jurjevale (5080553, info@ikoonimuuseum.ee).