AVALIKUD EKSKURSIOONID

Lisaks eraüritustele korraldab Ikoonimuuseum iga kuu avalike ekskursioone, kuhu on oodatud kõik huvilised. Eksursioone viib läbi kunstnik, õppejõud ja ikooniloolane Orest Kormašov.

27. aprill kell 18:00

Sissejuhatus ikoonimaailma ja musikaalne üllatus

Seekordne sissejuhatav ekskursioon on eriline – külalisi ootab ees musikaalne üllatus. Ürituse viib läbi kunstnik, õppejõud ja ikooniloolane Orest Kormašov. Juba lapsepõlvest saati ümbritsesid teda ikoonid, mis kuulusid tema isa Nikolai Kormašovi rikkalikku kollektsiooni. Praegusel ajal – lisaks õpetamisele Tallinna Ülikoolis – korraldab ta oma isa ikoonide näitust Mikkeli muuseumis (aprill-november 2018). Orest räägib ikoonidest lihtsalt, haaravalt ja suure soojusega.

3. mai kell 18:00

Orest Kormašovi ekskursioon värvidest ikoonidel

Temaatiline ekskursioon neile, kel esmatutvus ikoonidega on juba tehtud ja kes soovivad minna selle teemaga süvitsi. Veel paarsada aastat tagasi arvati, et ikoon on ähmaste kujutistega tume plaat. Ikoonide kollektsioneerime ei olnud populaarne. Hiljem leiutati viis, kuidas “avada” vanu maalinguid ning vaatajaid jahmatas kirev ja rõõmu täis maailm, mis ikoonidelt vastu säras. Niisiis avastati ikoonide sajandeid peidus olnud puhtad ja kirkad värvitoonid. Seekordne ekskursioon ongi pühendatud värvidele ja õpetusele, kuidas värvide “lugemine” aitab ikooni paremini mõista.

15. mai kell 18:00

Issanda ikoonide ekskursioon Ikoonimuuseumis

Temaatiline ekskursioon neile, kel on juba esmatutvus ikoonidega tehtud ja kes tahavad minna selle teemaga süvitsi. Usutakse, et esimene ikoon oli Jeesuse näo kujutis, mis jäi imekombel rätile, mille vastu ta kuivatas oma näo. Seda kuulsat kujutist nimetatakse Abgari rätiks või käteta tehtud kujutiseks ning see on eriti armastatud õigeusklike hulgas. Abgari rätil on Jeesus noor ja õnnelik. Katoliiklastele ja luterlastele on tuttavam teine, hiljem tekkinud Jeesuse käteta tehtud kujutis – Veronika rätt. Sellel pildil on Jeesus õnnetu, ta kannatab oma teekonnal Kolgata mäele. Kolmas imekombel tekkinud Jeesuse kujutis on kuulus Torino surilina. Jeesuse sünniga ja nende imede läbi muutus vanatestamentlik pildikeeld pildikohustuseks.

30 апреля, 18:00

Обзорная экскурсия на русском языке

Преподаватель Таллиннского университета, художник, реставратор Орест Кормашов проведет обзорную экскурсию в Музее русской иконы.
Sissepääs ekskursioonile muuseumi piletiga (12 €). Oma osalemisest palun anna teada e-posti aadressil info@ikoonimuuseum.ee või tel 641 0057. Ekskursioonigruppi mahub kuni 25 inimest.
Ikoonimuuseumis saab tellida ekskursioone teemadel: sissejuhatus ikoonimaailma, Jumalaemade ikoonid, Issanda ikoonid, õigeusu kirik ja ikonostaas, värvid ikoonidel, surma mõista ikoonidel, erinevate pühade ikoonid (Ülestõusmine, Jumalaema uinumine, Jõulud jne).