fbpx

AVALIKUD EKSKURSIOONID

Lisaks eraüritustele korraldab Ikoonimuuseum iga kuu avalike ekskursioone, kuhu on oodatud kõik huvilised. Eksursioone viib läbi kunstnik, õppejõud ja ikooniloolane Orest Kormašov.

17. veebruar kell 18:00

Ikooni esitlus – “Viimne kohtupäev”

Ring sulgub.
Millalgi sai maailm alguse ja loodi taevas, mingil hetkel saab maailma aeg otsa ja taevas keeratakse jälle rulli. Kõik, mis on vahepeal jõudnud laiali pudeneda, koguneb taas ühte kohta. Kuid enne seda Suure Paugu vastandit, enne “lõplikku koondumist” on vaja ära klaarida suhted Looja ja loodu vahel. Seda tuleb läbi viima Jeesus Kristus Oma Teise Tulemisega ja ikoonil, millest uues loengus räägitakse, ongi kujutatud maailma lõpu hetke – see on Viimne Kohtupäev.
Omal moel on see ikoon mõtiskluseks maailma ja inimkonna saatuste üle.

18. veeburar kell 18:00

Sissejuhatus ikoonimaailma

Kunstnik, õppejõud ja ikooniloolane Orest Kormašov teeb sissejuhatuse ikoonimaailma. Juba lapsepõlvest saati ümbritsesid teda ikoonid, mis kuulusid tema isa Nikolai Kormašovi rikkalikku kollektsiooni. Ta räägib ikoonidest lihtsalt, haaravalt ja suure soojusega.

9. märts kell 18:00

Sissejuhatus ikoonimaailma

Kunstnik, õppejõud ja ikooniloolane Orest Kormašov teeb sissejuhatuse ikoonimaailma. Juba lapsepõlvest saati ümbritsesid teda ikoonid, mis kuulusid tema isa Nikolai Kormašovi rikkalikku kollektsiooni. Ta räägib ikoonidest lihtsalt, haaravalt ja suure soojusega.

10. märts kell 18:00

Jumalaema ikoonid: Maarja elulugu ja imed ikoonidel

Temaatiline ekskursioon neile, kel on juba esmatutvus ikoonidega tehtud ja kes tahavad minna selle teemaga süvitsi. Seekord räägib kunstnik, õppejõud ja ikooniloolane Orest Kormašov Jumalaema ikoonidest.
Jumalaema ikoonide algseks eeskujuks peetakse pärimuse järgi evangelist Luuka maalitud pilte. Nende alusel kujunesid Bütsantsis erinevad Jumalaema ikooni põhitüübid, nagu näiteks troonil istuv, palvetav, teed näitav (hodegetria), heldinud (eleousa) jt. Ikoonimuuseumis on esindatud umbes 20 Jumalaema ikooni tüüpi, nendest igaühel on oma imeline tekkelugu, tähendus ja eesmärk.

18. märts kell 18:00

Paast – asi pole söögis

Kirikuisa Johannes Damaskusest ütles, et kui paastu võtmeküsimus oleks söök, siis pühakuteks saaksid vaid lehmad. Ikoonimuuseumi eriüritusel räägib kunstnik, õppejõud ja ikooniloolane Orest Kormašov paastu olemusest ja mõttest. Loomulikult teeb ta seda võttes abiks ikoonid. Ürituse ajal pakume külalistele lihtsait paastutoitu.

26. märts kell 18:00

Sümbolitest ja nende tähendusest: evangelistid

Temaatiline ekskursioon neile, kel on esmatutvus ikoonidega juba tehtud ja kes tahavad minna selle teemaga süvitsi. Kunstnik, õppejõud ja ikooniloolane Orest Kormašov alustab uut loengusarja sümbolitest ikoonidel ja nende tähendusest. Seekordsel loengul räägib Orest olenditest, mis sümboliseerivad evangeliste.
Mõnedel ikoonidel kujutatakse punase nelinurga nurkades evangelistide sümboleid – inglit, härga, lõvi ja kotkast. Nii punane värv kui ka ruut sümboliseerivad mateeriat, maad, ja neli sümbolit nurkades – nelja ilmakaart, mida valgustavad evangelistid oma õpetusega. Selliseid kujutusi leidub ikoonidel, mis kirjeldavad universumi mudelit (näiteks „Kristus hiilguses“ ja „Põlematu põõsas“). Ekskursiooni käigus selgitab Orest Kormašov, milline on evangelistide sümbolite seos nende poolt loodud tekstidega ning kuidas neist tekstidest igaühel on oma roll Kristuse õpetuse terviku moodustamisel.
Sissepääs ekskursioonile muuseumi piletiga (12 €). Oma osalemisest palun anna teada e-posti aadressil info@ikoonimuuseum.ee või tel 641 0057. Ekskursioonigruppi mahub kuni 25 inimest.
Ikoonimuuseumis saab tellida ekskursioone teemadel: sissejuhatus ikoonimaailma, Jumalaema ikoonid, Kristuse sümbolid ja ikoonid, “Jumalik geomeetria: õigeusu sakraalse ruumi ülesehitus”, värvid ikoonidel, surma mõiste ikoonidel, erinevate pühade ikoonid (Ülestõusmine, Jumalaema uinumine, Jõulud jne), sümbolite tähendusest ikoonidel: evangelistid, ikoon “Põlev põõsas”, paastust, loeng samovaridest koos teejoomisega jne.